Вторник, 21 Юни 2022 22:58
България с бляскава първа победа в мъжката Лига на нациите
Снимки: БФВ/startphoto.bg

20 точки за Алекс Николов, 4 аса на Мартин Атанасов, 6 успешни блокади на Гоцев 57,1% успеваемост в атака за националите ни при 3:0 над Иран в София

България записа бляскава първа победа в тазгодишното издание на мъжката Лига на нациите. Избраниците на Николай Желязков бяха безупречни в нападение и разбиха Иран с 3:0 (25:19, 25:23, 26:24) пред близо 4000 зрители зрители в столичната „Арена Армеец“.

След два мача като резерва Светослав Гоцев бе пуснат титуляр в центъра на мястото на контузения Алекс Грозданов. Селекционерът Желязков пусна в стартовата шестица още Георги Сеганов, Алекс Николов, Радослав Парапунов, Мартин Атанасов и Николай Колев плюс либерото Владислав Иванов и пусна единствено Стефан Чавдаров веднъж за изпълнение на сервис в рамките на трите гейма.

Ас на Николай Колев за 4:3 даде на нашите първата преднина в първия гейм и оттам до края разликата само растеше. Гостите, които спечелиха титлата в последните две издания на Азиатските игри, а през 2019 г. завършиха пети в Лигата на нациите, не се доближиха на по-малко от три точки в резултата след средата на гейма. За само 21 минути “лъвовете“ затвориха първата част с 25:19 след атака през центъра на Светослав Гоцев.

io90jg17sbn30r0wapjh

Мартин Атанасов с втория си ас в мача изведе България напред с 6:5 във втория гейм, но оттам почти до самия край авансът неизменно бе на страната на Иран. Гостите направиха серия 5:2 за да поведат с 23:20, когато Атанасов отново застана на сервис. Последваха четири поредни бомби, една от които се превърна в ас, а след другите иранците не успяха да организират атака. При 24:23 Мортеза Шарифи заби в аут и „Арена Армеец“ полудя след невероятния обрат.

„Лъвовете“ контролираха третия гейм от първата точка и позволиха изравняване чак при 20:20. След взетото от Николай Желязков прекъсване Гоцев избухна с две поредни блокади и при 24:21 нашите имаха три мачбола. Но не реализираха нито един от тях, въпреки че при последния първоначално бе отсъден блокаут след атаката на Атанасов. След видеоповторение обаче точката бе присъдена на Иран заради последно докосване на топката от Мартин. Гоцев донесе четвъртия мачбол след атака през центъра и на него топреализаторът на Иран Амин Исмаелинежад бе хванат на тройна блокада за крайното 26:24.

php2zqzt9gwg8qnz8vjq

Алекс Николов бе топреализатор в мача с 20 точки за успеха на България. Мартин Атанасов добави 14 (4 от ас), а Светослав Гоцев приключи с 10, включително шест блокади. Общо националите ни записаха невероятните 57.1% успеваемост в атака!

vqb2iuzmm7nwfgamerfm 1

По-рано през деня Канада победи Австралия с 3:1 (18:25, 28:26, 25:19, 25:22). По този начин представителите на Зеления континент остават единственият отбор в Лигата на нациите без спечелен мач. Именно с Австралия е следващият мач на нашите – в петък, 24  юни, от 20:00 ч. в „Арена Армеец“.