Петък, 03 Януари 2014 02:00
Победа за България в първия ден на световните квалификации

Отборът на България постигна първа победа в световната квалификация в Самоков. Тази вечер момичетата на Марчело Абонданца надвиха отбора на Словакия с 3:1 гейма.

Мачът започна оспорвано, но все пак на първото техническо прекъсване българският тим водеше (7:8). След прекъсването българският сервис затрудни посрещането на тима от Словакия. Блокадата бе на мястото си и българският тим поведе с 4 точки (8:12). До второто техническо прекъсване преднината на Лъвиците бе значителна – 9:16. Добрата игра от страна на нашия тим продължи, преднината им се увеличи на 9 точки (12:21). Това принуди словашкия треньор да поиска второ прекъсване. Грешка на Русева при контраатака даде още точка на Словакия, но българките затвориха гейма при следващата възможност за атака (13:25). Вторият гейм започна по-добре за нашите момичета, които поведоха с 8:5. Българките продължиха да бъдат по-добрите на терена, като на второто прекъсване бяха удвоили преднината си (9:16). До края на гейма Лъвиците не оставиха шанс на противника и поведоха с 2:0 (19:25). Третият гейм започна лошо за българките, след като словашкият тим поведе с 4:0, което принуди Марчело Абонданца да вземе почивка. След паузата Лъвиците наваксаха изоставането си (4:4). Играта бе точка за точка, но момичетата от Словакия затрудниха нашето посрещане и първото техническо прекъсване преднината бе в тяхна полза (8:6). Българките не успяха да намалят преднината си, дори допуснаха тя да нарасне (11:16). При 23:20 Заркова влезе за сервис и направи 2 аса за 23:22, но Словения успя при следващата атака. След блок на Филипова и грешка на противника резултатът бе изравнен, но Василева бе хваната на блокада, последва ас в Деси Николова. Така момичетата от Словения спечелиха гейма при 26:24. Четвъртата част започна оспорвано и двата отбора не позволяваха на противника да поведе. Резултатът се „движеше“ точка за точка, а на първото техническо прекъсване авансът бе в ползва на българският тим (7:8). Оспорваната игра продължи, а на втората техническа почивка отборът на Словакия водеше с 2 точки (16:14). България успя да изравни при 21:21. Словакия отново поведе с 2 точки (24:22), но българките показаха характер и направиха 4 поредни точки, за да затворят мача при 24:26. Най-резултатна за българския тим бе Страшимира Филипова с 17 точки, а Елица Василева записа 16. Утре българките се изправят срещу отбора на Чехия. Мачът е отново в 17:30 часа.